Prelegenci XI Kongresu PIU

Dyrektor Departamentu Rozwoju Produktów Ubezpieczeniowych, KUKE

Odpowiedzialna za rozwój oferty produktowej skierowanej do nowych i obecnych klientów KUKE. Posiada wieloletnie doświadczenie zdobyte w instytucjach z branży finansowej i doradczej (m.in. KUKE, PZU, PricewaterhouseCoopers). Absolwentka ekonomii ze specjalnością finanse oraz studiów podyplomowych na kierunku zarządzanie Szkoły Głównej Handlowej. Jest również certyfikowanym trenerem biznesu. Ukończyła MBA Zarządzanie w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego. Jej motto życiowe to aforyzm A. Einsteina „Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to właśnie robi".
Redaktorka w EuroParlRadio

Na przestrzeni lat Karen moderowała szeroką gamę wydarzeń, w tym duże międzynarodowe konferencje dla klientów, takich jak Komisja Europejska, Parlament Europejski, europejskie przedsiębiorstwa, firmy finansowe i ubezpieczeniowe, organizacje dziennikarskie i ekologiczne, organizacje pozarządowe itp. Poruszane przez nią tematy obejmowały m.in. Brexit, kryzys euro, europejskie inteligentne miasta, europejskie finanse i ekonomia, globalny głód, polityka morska i środowiskowa, żywność dla przyszłości, zmiany klimatyczne, badania i innowacje, przyszłość Europy, gospodarka cyfrowa, technologie cyfrowe XXI wieku .
Profesor w Zakładzie Przedsiębiorczości i Otoczenia Biznesu, Dyrektor Instytutu Przedsiębiorstwa

Profesor nauk ekonomicznych, pełnomocniczka Rektora SGH ds. równego traktowania, dyrektorka Instytutu Przedsiębiorstwa w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH. W latach 2016-2020 pełniła w SGH funkcję prorektora ds. współpracy z otoczeniem.
Aktualnie specjalizuje się w badaniach nad inteligentnymi organizacjami w jednostkach samorządu terytorialnego i biznesie. Prowadzi wieloletnie badania nad lokalizacją przedsiębiorstw, przedsiębiorczością lokalną i regionalną oraz atrakcyjnością inwestycyjną regionów. Jest autorką ponad 200 publikacji. Wypromowała 6 doktorów.
Badania prowadzone przez prof. dr hab. H. Godlewską-Majkowską i jej zespół są od 2008 roku podstawą opracowania raportów atrakcyjności inwestycyjnej polskich województw, powiatów i gmin na zamówienie PAIH (d.PAIIZ) oraz corocznego raportu „Gmina na 5!”.
Zdjęcia przekaząłam w załączniku.
Przewodnicząca EIOPA

Jako przewodnicząca EIOPA Petra Hielkema kieruje Urzędem od września 2021 r., po mianowaniu jej przez Radę w 27 maja 2021 roku i zatwierdzeniu przez Parlament Europejski 18 maja 2021 roku.
Jest również członkiem Komitetu Sterującego ESRB i Zarządu Głównego ESRB oraz członkiem Komitetu Wykonawczego IAIS z prawem głosu. Poza tym jest mistrzynią (Champion) IAIS Fintech Forum.
Poprzednio zajmowała stanowisko dyrektora Działu Nadzoru Ubezpieczeniowego w De Nederlandsche Bank (DNB, Holenderskim Banku Centralnym). Rozpoczęła pracę w DNB w lutym 2007 r. na stanowisku policy advisor, uczestnicząc w pracach nad dyrektywą Wypłacalność II. W 2013 r. objęła funkcję dyrektora ds. polityki ubezpieczeniowej, a w 2015 r. została mianowana dyrektorem Centrum Eksperckiego DNB ds. oceny kompetencji i reputacji. W lutym 2017 roku rozpoczęła na stanowisku dyrektora ds. płatności i rynku. W okresie poprzedzającym zatrudnienie w Holenderskim Banku Centralnym Petra Hielkema zajmowała się doradztwem finansowym dla gospodarek wschodzących, pracując w wielu krajach świata.
Przed powołaniem na stanowisko przewodniczącej EIOPA piastowała funkcję zastępcy członka Rady Organów Nadzoru EIOPA. Była również przewodniczącą Komitetu ds. Polityk EIOPA. Wcześniej brała udział w pracach różnych grup roboczych EIOPA i CEIOPS oraz pełniła funkcje międzynarodowe, w tym przewodniczącej pionu Rady Stabilności Finansowej fmiCBCM (gdzie odpowiadała za kwestie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do rozliczeń kontrahentów centralnych), członka Komitetu Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) ds. Płatności i Infrastruktur Rynkowych, członka Rady Infrastruktur Rynkowych EBC oraz członka Komitetu Technicznego Międzynarodowego Stowarzyszenia Organów Nadzoru Ubezpieczeniowego (IAIS).
Petra Hielkema posiada dyplom European Masters in Law & Economics, ukończyła też studia magisterskie na kierunku rusycystyka. Jest mężatką i dumną mamą trójki dzieci.
Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego

Jacek Jastrzębski jest jednym z wiodących w Polsce specjalistów z obszaru prawa oraz sektora
finansowego. Posiada wykształcenie prawnicze jako absolwent i profesor Wydziału Prawa i
Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz ekonomiczne jako absolwent Szkoły Głównej
Handlowej w Warszawie. Ukończył także prestiżowy prawniczy program Professional LL.M. na
University of California, Berkeley w Stanach Zjednoczonych. 
Jest zatrudniony na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i
Administracji UW.
W działalności naukowej zajmuje się prawem cywilnym, prawem handlowym i prawem rynku
finansowego oraz jest autorem lub współautorem ponad 80 publikacji naukowych.
23 listopada 2018 roku został powołany na stanowisko Przewodniczącego Komisji Nadzoru
Finansowego.
Dyrektor ds. ubezpieczeń majątkowych w Polskiej Izbie Ubezpieczeń

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Skończył studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego na Uniwersytecie Warszawskim oraz zarządzania projektami w Szkole Głównej Handlowej. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w underwritingu i zarządzaniu portfelami ubezpieczeń majątkowych w zakładach ubezpieczeń. Od ośmiu lat pracuje w Polskiej Izbie Ubezpieczeń jako ekspert. Odpowiedzialny za obszar ubezpieczeń majątkowych, rolnych, finansowych, reasekuracji oraz zarządzania ryzykiem. Konsultant w ramach warsztatów organizowanych między innymi przez Komisję Europejską i brokerów reasekuracyjnych dotyczących problematyki zarządzania ryzykiem i jakością danych w ubezpieczeniach katastroficznych. Od 2011 r. certyfikowany menedżer ryzyka POLRISK.
FISMA.D.4

Posiada podwójne, belgijsko-francuskie obywatelstwo. Jest z zawodu prawnikiem, ukończył stufia magisterskie w dziedzinie prawa prywatnego na Uniwersytecie w Lille oraz studia na kierunku prawo europejskie na Université Libre de Bruxelles. Pracę w Komisji Europejskiej rozpoczął w 1994 r. jako specjalista ds. społecznych i stosunków międzynarodowych. Pod koniec 1997 roku przeniósł się do Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego i Usług (DG MARKT), gdzie zajmował różne stanowiska. W lipcu 2012 roku objął kierownictwo Działu Sprawozdawczości Finansowej i Rachunkowości Dyrekcji Generalnej ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych (DG FISMA). Następnie, w 2015 roku przeniósł się do Działu Bankowości i Konglomeratów Finansowych, co zbiegło się w czasie z przyjęciem przeglądu firm inwestycyjnych i inicjatywą obligacji zabezpieczonych. Następnie, od kwietnia 2019 r., kierował Działem Ubezpieczeń i Emerytur, odpowiadając m.in. za przegląd dyrektywy Wypłacalność II.
Dr hab. Marcin Piątkowski, profesor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz wiodący (lead) ekonomista w Banku Światowym w Waszyngtonie. Wcześniej wizytujący naukowiec na Uniwersytecie Harvarda, w London Business School i OECD Development Center. Główny Ekonomista PKO BP, ekonomista w Departamencie Europejskim i doradca Dyrektora Wykonawczego w MFW w Waszyngtonie oraz doradca wicepremiera i ministra finansów RP. Autor książki „Europe’s Growth Champion. Insights from the Economic Rise of Poland”, wydanej przez Oxford Univeristy Press w 2018 (polska wersja: „Złoty wiek. Jak Polska została liderem europejskiem liderem wzrostu i jaka czeka ją przyszłość”, Prześwity, 2023), która otrzymała nagrodę Polskiej Akademii Nauk za najlepszą książkę z ekonomii w 2019 roku, zdobyła pierwsze miejsce w konkursie „Economicus” Dziennika Gazety Prawnej na najlepszą książkę szerzącą wiedzę ekonomiczną w 2020 roku oraz została zrecenzowana przez Financial Times i czołowych ekonomistów na świecie. Laureat nagrody „Ekonomista Roku 2023” przyznanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). Więcej informacji na stronie www.marcinpiatkowski.com i na Twitterze (@mmpiatkowski).
Brian Porter-Szűcs jest profesorem historii na Uniwersytecie Michigan od 1994 roku, gdzie prowadzi zajęcia z historii gospodarki, intelektualnej historii kapitalizmu i socjalizmu, historii katolicyzmu oraz historii Polski. Kilka jego książek ukazało się w języku polskim: Wiara i Ojczyzna: Katolicyzm, nowoczesność i Polska (Wydawnictwo Filtry, 2022); Całkiem zwyczajny kraj: Historia Polski bez martyrologii (Wydawnictwo Filtry, 2021); oraz Gdy nacjonalizm zaczął nienawidzić: Wyobrażenia nowoczesnej polityki w dziewiętnastowiecznej Polsce (Pogranicze, 2011). Pierwszą wizytą Portera-Szűcsa w Polsce był dwuletni pobyt w latach 1986-1988 i od tego czasu powraca on niemal co roku. Publikuje dwujęzyczny, cotygodniowy biuletyn pod tytułem "Polish Polemics," pod adresem https://porterszucs.substack.com.
Prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń

Do 2007 r. był prezesem zarządu Polskiego Biura Podróży Orbis Travel. Zasiadał także w radach
nadzorczych spółek Canal Plus Cyfrowy oraz PBP SA. Był członkiem rady nadzorczej spółki Robyg SA. Pełnił
również kierownicze funkcje w organizacjach branżowych i stowarzyszeniowych.

Był między innymi wiceprezesem Polskiej Izby Turystyki oraz wiceprezesem zarządu Polskiej Konfederacji
Pracodawców Prywatnych Turystyki przy PKPP „Lewiatan”. Jest członkiem rady Francuskiej Izby
Przemysłowo-Handlowej w Polsce. Od 1981 do 1998 r. mieszkał za granicą (w Anglii i Francji), gdzie
kierował firmami transportowymi i turystycznymi.
Jan Grzegorz Prądzyński studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH).
Od 1998 r. posiada licencję brokera ubezpieczeniowego.
Profesorka, Filozofka, Badaczka rozwoju humanoidalnej sztucznej inteligencji, botów i robotów społecznych. Jest również Prorektorką ds. Współpracy z Zagranicą i ESR w Akademii Leona Koźmińskiego oraz członkinią Rady Nadzorczej Millennium Bank Hipoteczny oraz Escola S.A.
Jest współautorką książki „AI w strategii. Rewolucja sztucznej inteligencji w zarządzaniu”.
Partner i Główny Ekonomista EY na Europę i Azję Centralną

Lider Zespołu Analiz Ekonomicznych EY w regionie EMEIA (Europa, Bliski Wschód, Indie, Afryka)

Marek Rozkrut jest Partnerem i Głównym Ekonomistą EY na region Europy i Azji Centralnej oraz Liderem Zespołu Analiz Ekonomicznych w regionie EMEIA. Specjalizuje się m. in. w: analizach i prognozach makroekonomicznych oraz sektorowych, ocenie ekonomicznych skutków regulacji, badaniach nad szarą strefą i luką podatkową. Marek Rozkrut nadzorował setki projektów zrealizowanych w ok. 50 krajach. Jest także Liderem Programu EY „Sprawne Państwo”.
W latach 2012-2015 był adiunktem w Katedrze Finansów Międzynarodowych, w Szkole Głównej Handlowej.
W latach 2009-2012 był Dyrektorem Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki w Ministerstwie Finansów. Był przewodniczącym polskiej delegacji w Komitecie Polityki Ekonomicznej OECD oraz przewodniczył pracom Międzyinstytucjonalnego Zespołu Roboczego do spraw Makroekonomicznych. Jest współtwórcą tzw. stabilizującej reguły wydatkowej.
W latach 2002-2009 pracował w Narodowym Banku Polskim, wpierw w Departamencie Analiz Makroekonomicznych i Strukturalnych, a następnie jako kierujący Zespołem Badań i Analiz Zagranicznych.
Marek Rozkrut jest autorem licznych badań oraz publikacji krajowych i zagranicznych z tematyki obejmującej politykę pieniężną, finanse międzynarodowe, finanse publiczne oraz szarą strefę. Tytuł magistra oraz doktora nauk ekonomicznych uzyskał, odpowiednio, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Stypendysta Grand Valley State University (Michigan, USA) oraz Hiroshima University of Economics, w Japonii.
Dyrektor zarządzający Atradius.

Dwudziestopięcioletnie doświadczenie w ubezpieczeniach finansowych: kredycie kupieckim i gwarancjach ubezpieczeniowych, zebrane w Polskim Towarzystwie Reasekuracyjnym, TU Allianz Polska oraz Gerling Polska. Od lipca 2008 pełni funkcję dyrektora zarządzającego polskiego oddziału Atradius.
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej oraz Kolegium Prawa Akademii Koźmińskiego. Uczestnik programu rozwoju managerów Atradius Academy przy Rotterdam School of Management oraz programu Business Strategy Certificate SGMI Management Institut St. Gallen. Przewodniczący Podkomisji ds. ubezpieczeń należności przy Polskiej Izbie Ubezpieczeń od 2017 roku. Instruktor narciarstwa alpejskiego.
Dyrektor Zarządzający UNIQA TU oraz UNIQA TU na Życie SA

W latach 1996-2016 związany z Grupą PZU. W latach 2007-2011 jako członek zarządu PZU Ukraina odpowiadał za obszar likwidacji szkód, zarządzania produktami i oceny ryzyka. Następnie wszedł do zarządu PZU oraz PZU Życie i kierował pionem likwidacji szkód i świadczeń. W 2016 roku był też prezesem zarządu LINK4. W kolejnych latach pracował m.in. dla ERGO Hestii, gdzie odpowiadał za wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w procesie likwidacji szkód, następnie zarządzał spółką ControlExpert Polska, dostarczającą usługi i technologie dla likwidacji szkód.
Absolwent Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej oraz Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości. Ukończył również studia podyplomowe „Bezpieczeństwo ruchu drogowego” na Wojskowej Akademii Technicznej, „Ubezpieczenia Gospodarcze” na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, „Psychologia zarządzania personelem” na Uniwersytecie Warszawskim oraz Advanced Management Program na IESE Business School.
Paweł Wajda jest profesorem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego; jest także wykładowcą w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (której jest absolwentem; na kierunku: Finanse i Bankowość) w ramach kilku programów studiów podyplomowych.
Paweł Wajda jest członkiem zarządu w Systemie Ochrony Banków Komercyjnych S.A., tj. elemencie systemu sieci bezpieczeństwa rynku bankowego, która to spółka została powołana przez 8 największych banków w Polsce zgodnie z postanowieniami norm Rozdziału 10a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe. System Ochrony Banków Komercyjnych S.A. został powołany do przeprowadzenia – wraz z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym – procesu resolution Getin Noble Bank S.A., które to resolution ¬uznawane jest za największy i najlepszy proces resolution w obrębie jednolitego rynku finansowego.
Paweł Wajda koncentruje się w swojej praktyce zawodowej (adwokat z kilkunastoletnim doświadczeniem zdobytym w międzynarodowych kancelariach prawnych, kieruje w CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP zespołem finansowych rynków regulowanych (FIS)) na zagadnieniach regulacyjnych, prawie bankowym, prawie ubezpieczeniowym, prawie rynków kapitałowych, prawie administracyjnym, postępowaniach administracyjnych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi. Prowadzi obsługę prawną i regulacyjną instytucji finansowych w zakresie tzw. zagadnień regulacyjnych, zagadnień compliance, a także w zakresie reprezentowania instytucji finansowych w postępowaniach administracyjnych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
Doświadczenie Pawła Wajdy obejmuje reprezentowanie klientów w postępowaniach prowadzonych przez takie organy regulacyjne jak Komisja Nadzoru Finansowego, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, EBA, EIOPA ESMA oraz Komisja Europejska. Do kompetencji Pawła Wajdy należy również implementacja i transpozycja prawa unijnego. Paweł Wajda jest ekspertem prawnym Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Wielokrotnie brał udział w procesie tworzenia regulacji normatywnych na różnych jego etapach, począwszy od przygotowania koncepcji regulacji lub projektu założeń do projektu regulacji, a skończywszy na ocenie regulacji.
Paweł Wajda zarządzał zespołami prawników przy największych transakcjach na rynku finansowym (jak np. transakcje M&A na rynku finansowym, transakcje typu carve-out, finansowania kredytem (w tym w standardzie LMA/ZBP), finansowania konsorcjalne, etc.).
Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych, które dotyczą głównie zagadnienia regulacji rynków finansowych.
Posiada długoletnie doświadczenie w pracach w i dla organów korporacyjnych spółek kapitałowych, w tym spółek publicznych.
Zastępca Przewodniczącego UKNF

Posiada 23-letnie doświadczenie w działalności nadzorczej. W latach 1999-2002 r. pracował w
Państwowym Urzędzie Nadzoru Ubezpieczeniowego, gdzie odpowiadał m.in. za nadzór bieżący nad
zakładami ubezpieczeń oraz za wykonywanie zadań kontrolnych w zakresie wyceny rezerw. Od 2002
roku zatrudniony w Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, a od 2006 r. w Urzędzie
Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie piastował stanowiska kierownicze w obszarze nadzoru nad
sektorem ubezpieczeń. Od 2009 roku Zastępca Dyrektora, a następnie Dyrektor Departamentu
Inspekcji Ubezpieczeniowych. Odpowiadał m.in. za planowanie i realizację kontroli w zakładach
ubezpieczeń, u dystrybutorów ubezpieczeń a także w Powszechnych Towarzystwach Emerytalnych.
Brał m.in. udział w przygotowywaniu wytycznych i rekomendacji nadzorczych oraz w prowadzeniu
procesów przedaplikacyjnych i aplikacyjnych modeli wewnętrznych zakładów ubezpieczeń. Od 2020
r. p.o. Dyrektora Zarządzającego Pionem Nadzoru Ubezpieczeniowego, gdzie nadzorował sprawy
sektora ubezpieczeń dot. wypłacalności, oceny ryzyka, licencjonowania i autoryzacji oraz inspekcji. W
latach 2014-2020 przedstawiciel UKNF w International Organisation of Pension Supervisors (IOPS).
Od 2021 roku Członek Rady Nadzorczej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.Ukończył
studia magisterskie na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego,
gdzie obronił pracę dyplomową w zakresie zastosowań matematyki w finansach. Uczestnik licznych
szkoleń, kursów i seminariów z zakresu ubezpieczeń i aktuariatu.
Członek Zarządu Allianz Polska odpowiedzialny za obszar operacji i technologii.

Radca prawny, Arbiter Sądu Polubownego przy KNF, członek Komisji ds. likwidacji szkód przy Polskiej Izbie Ubezpieczeń. Zaangażowany w szereg projektów zmierzających do standaryzacji likwidacji szkód oraz kooperacji rynku na rzecz jego usystematyzowania i rozwoju. W swojej ponad dwudziestoletniej karierze zawodowej pełnił rozmaite funkcje w obszarach likwidacji szkód, produktu, underwritingu i transformacji pracując na rzecz czołowych grup ubezpieczeniowych: PZU, Ergo Hestia, Aviva i Vienna Insurance Group. Obecnie związany z Grupą Allianz.
Redaktor

Komentator „Polityki" i "Gazety Wyborczej", kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas, szef „ambasady” Concilium Civitas i redaktor jej „Almanachu”, autor piątkowych "Poranków TOK FM”, a wcześniej kilkunastu formatów radiowych i telewizyjnych. Wydał kilkanaście książek - ostatnio „Wirus 2020” (SIC! 2020). "Dziennikarz Roku 1997", laureat m.in. Superwiktora, dwóch Wiktorów, nagrody PEN Clubu, nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Neonu Festiwalu Malta. Członek Towarzystwa Dziennikarskiego.
Ta strona używa cookies celem umożliwienia rejestracji uczestników wydarzenia i obsługi procesów pokrewnych. Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję